pondělí 3. října 2016

Jak šetřit peníze? Jak zbohatnout? :)

Jsem studentka bez pravidelného příjmu, takže  se snažím ušetřit jak jen to jde. Někdy je to složité a prakticky není z čeho moc šetřit, ale někdy se dá ušetřit relativně dost, jen je třeba si ujasnit priority.
Hlavní je třeba zaplatit každý měsíc to, co musíte  - nájem bytu a s tím spojené poplatky, pořízení jídla a základních potravin, internet, kredit/paušál do telefonu, MHD, vlak do školy nebo do práce + popř. nějaké koníčky, kosmetika nebo kulturní události. Ale na všem se dá ušetřit.
Zkuste se třeba měsíc psát svoji útratu a zároveň i své příjmy. Tím, že si vše napíšete, uvidíte, kdy a kde jste utráceli nejvíce se a můžete promyslet, zda byste v příštím měsíci nemohli tuto položku snížit nebo omezit úplně.
Tady jsem se snažila sepsat pár tipů a triků, jak ušetřit nebo omezit své finance:
- zkuste nakupovat ve slevách a výhodněji (posezónní slevy, slevové karty, bodový systém za nákupy atd)
- omezte chození do restaurací, kaváren, fastfoodů, barů atd.
- odkládejte si 10 - 15 % z platu každý měsíc stranou na neplánované výdaje
- pokud máte naspořeno na účtě nebo doma větší částku peněz, kterou zatím nepotřebujete, zařiďte si spořící účet, kde se vám peníze nepatrně rozmnoží
- informujte se o levnějším tarifu na telefon u konkurence
- při cestování využívejte blablacar, Airnb, couchsurfing nebo slevové portály (Slevomat atd)
- pokud máte tu možnost, zkuste si sehnat přivýdělek na večery nebo volné víkendy (doučování studentů, úklid, hlídání dětí, hodinová manžel atd)
- při nákupu online přes internet zkuste využívat webovky jako je plnapenezenka nebo refundo, kde vám určitou část z nákupu vrátí a to pouze za to, že tak budete registovaní
- registrujte se na stránkách, kde vím platí za vyplňování různých dotazníků a anket (např. AISA, cennenazory, Český národní panelemailing atd.
- odkládejte si každou 50 Kč do kasičky s cílem letního výletu, koupě nového nábytku atd.
- zkuste roční šetřící výzvu, kterou můžete ušetřit až 27 560 Kč, stačí jen do kasičky ukládat částku dle tabulky a poté na konci roku máte našetřeno :)
obrázek stažen z http://i2.wp.com/carujeme.cz/wp-content/uploads/2014/12/pozadu1.jpg

Vím, že pokud se člověk ve svém životě omezí, může ušetřit dost. A pro začátek, pokud se budete řídit alespoň 4 body z mnou zmíněného seznamu, ušetříte rozhodně více než např. loni. A tyto peníze poté můžete využít na nečekané výdaje nebo spořit na jiné věci.
Slyšela jsem mnoho názorů, že lidé nebudou šetřit a raději si budou užívat života, jak jen to jde. Ale není o dost příjemnější, když si nemusíte brát hypotéku na koupě celého bytu, ale třeba jen na část?
Pojďme se podívat na to, kolik Kč utratíte jen za lístek na autobus, kterým jezdíte do práce nebo do školy. Dejme tomu, že jezdíte každý den, ráno a odpoledne a lístek stojí 20 Kč. To dělá 20×10 Kč/týden, což je 200 Kč a poté 800 Kč/měsíc. Ale pokud byste chodili do práce pěšky nebo jezdili a kole, tuto celou částku můžete ušetřit. Je mi jasné, že když prší nebo sněží, tak je to náročnější, ale alespoň přes léto za hezkého počasí by se to určitě dalo. A pokud ne, zeptejte se u dopravce na zvýhodněné týdenní/měsíční jízdné (lítačku, čipovou kartu atd), kdy ušetříte poměrně také dost. No a pokud kolega nebo kamarád jezdí stejnou trasu, zkuste se domluvit, že budete jezdit společně a na jízdu se složíte.
Je opravdu mnoho způsobů jak ušetřit, je jen potřeba, aby člověk věděl jak na to :).

A co vy, už šetříte?
M.

1 komentář:

  1. Fajn tipy. :) Většinu z nich sama dodržuju a daří se mi. :) Ale já jsem docela spořivý tip. :) Akorát nejsem moc na ty kasičky, radši to nechám na spořícím účtu, navíc tam jen tak lehce nesáhnu. :D

    Days of Daysy

    OdpovědětVymazat